INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Kożuchowski h. Doliwa  

 
 
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kożuchowski Stanisław h. Doliwa (ok. 1670–1744), cześnik wieluński, poseł na sejmy, autor spisu praw Rzpltej. Był najmłodszym synem Stanisława Kazimierza (zob.) i Barbary Siewierskiej, córki Andrzeja, starosty ostrzeszowskiego. W r. 1690 K. występował, obok brata Aleksandra Michała, jako współdziedzic dóbr Karsy, Bobry i Wierzchosław w pow. kaliskim, a ponadto posiadał Czechel, Kakawę i Mokrsko (Wieluńskie). W r. 1700 otrzymał K. cześnikostwo wieluńskie. Konstytucją sejmu lubelskiego w r. 1703 został wyznaczony deputowanym z ramienia izby poselskiej do boku króla Augusta II. Niebawem jednak przeszedł na stronę Stanisława Leszczyńskiego, przystąpił do generalnej konfederacji warszawskiej (16 II 1704), w której zasiadał jako konsyliarz; ponadto był sekretarzem gabinetowym Leszczyńskiego. W r. 1705 złożył swój podpis pod „Confirmatio generalis iurium”.

W r. 1726 posłował z ziemi wieluńskiej na sejm grodzieński. Był wówczas deputowanym do korektury Trybunału Kor. i wszedł również do komisji «dla odnowienia i potwierdzenia dawniejszych pakt wiecznych» ze Szwecją. Na plenum sejmowym domagał się, by stanowisk administratorów i rządców żup solnych nie obsadzać cudzoziemcami. W r. 1730 z ramienia sejmiku ziemi wieluńskiej posłował na sejm warszawski. W r. 1739 zrezygnował z urzędu cześnika wieluńskiego; urząd ten objął po nim jego syn Bogusław, późniejszy sędzia wieluński, zmarły w r. 1765.

K. cieszył się opinią znakomitego prawnika. Sejm grodzieński w r. 1726 polecił mu zestawienie zbioru konstytucji sejmowych. Dn. 18 XI 1727 r. w Grodnie K. otrzymał od króla przywilej na lat 20 wyłącznego druku zbioru konstytucji, z zastrzeżeniem groźby kary 50 dukatów za przedruki. Praca została ukończona w r. 1732 i wydana własnym sumptem w prywatnej drukarni w Mokrsku. („Constytucye, statuta y przywileje koronne y W. X. Lit. na walnych seymach od roku pańskiego 1550 aż do roku 1726 uchwalone…”). Polegała ona na wyszczególnieniu sejmowych konstytucji za okres do r. 1726 w układzie alfabetycznym, wzorowanym na pracy Jana Herburta. W październiku 1732 r. K. wyprawił swych synów z pierwszymi egzemplarzami „Constytucyi” do Warszawy. Zostali oni przyjęci na publicznym posłuchaniu przez króla, który otrzymał jeden egzemplarz. Rada senatu wyraziła K-emu wdzięczność i przedstawiła go królowi do nagrody. Istotnie, August II wypłacił mu ze skarbu kor. 10 000 złp. Kolportażem „Constytucyi” zajęły się księgarnie Różyckiego i Hebanowskiego w Warszawie, cena egzemplarza wynosiła 8 bitych talarów. Niezależnie od tego sejm konwokacyjny 1764 r. przeznaczył, tytułem zwrotu poniesionych przy wydaniu „Constytucyji” kosztów, sumę 10 000 złp. sukcesorom K-ego. Ustawa ta jednak nie została zrealizowana. W szkołach pijarskich „Constytucye” K-ego były w połowie XVIII w. podręcznikiem do nauczania historii Polski. Prace K-ego nad zbiorem, gdy po kraju przez wiele lat rozchodziły się wieści o jego druku, wpłynęły niewątpliwie na decyzję Józefa Jędrzeja Załuskiego, podjętą w r. 1730, wydania pełnego zbioru praw polskich. Właśnie I t. „Volumina legum” ukazał się równocześnie z „Constytucyami” K-ego. Ale wielka zasługa K-ego polega na tym, że tę iście benedyktyńską pracę wykonał sam jeden, przy pomocy jedynie jednej ze swych córek, pokrywając wszelkie koszty z własnego majątku, który bardzo nadwerężył. Ożeniony z Konstancją Pienicką, łowczanką różańską, pozostawił dwie córki: Barbarę, żonę Jana Skrzetuskiego, późniejszego pisarza grodzkiego kaliskiego, oraz Ludwikę, żonę Adama z Białej Szypowskiego, pisarza grodzkiego bydgoskiego, i czterech synów: Andrzeja, Aleksandra, Stanisława (zob.) i Bogusława.

 

Estreicher; Bibliografia historii Polski, Pod red. H. Madurowicz-Urbańskiej, W. 1965 I; Finkel, Bibliografia; W. Enc. Ilustr.; Słow. Geogr.; Boniecki; Uruski; – Bartoszewicz J., O przedrukowaniu voluminow legum 1732 r., w: Dzieła, Kr. 1880 VIII 177–8, 188–9; Grodziski S., Poglądy Stanisława Konarskiego na rozwój prawa polskiego w świetle jego wstępu do Volumina Legum, „Czas. Prawno-Hist.” T. 5: 1953 s. 110–1; Konopczyński W., Polscy pisarze polityczni XVIII w., W. 1966; tenże, Stanisław Konarski, W. 1926; – Historia domus Varsaviensis Scholarum Piarum, Wyd. L. Chmaj, Wr. 1959; Pstrokoński B., Pamiętniki, Wyd. E. Raczyński, Wr. 1844 s. 19–20; Teka Podoskiego, III 106, IV 13; Vol. leg., VI 53, 214, 228, VII 49, VIII 133; – Materiały z kartoteki Włodzimierza Dworzaczka.

Henryk Olszewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.